کتاب پژوهش هنر و هنر پژوهش

نویسنده: دکتر مهران هوشیار

ویراستار علمی: دکتر یوسف خجیر

ویراستار ادبی: وحید روزبهانی

پژوهش هنر، هنر پژوهش: آشنایی با مبانی پژوهش در رشته هنر و اصول مقالهنویسی کتابی ‌است که به قلم دکتر مهران هوشیار، دانشیار و عضو هیئت علمی گروه هنر اسلامی و صنایع دستی و مدیر گروه مطالعات عالی هنر دانشگاه سوره نوشته شده است.

 

 

این کتاب در واقع بازنگری و ویرایش جدید کتاب پژوهش؛ حقیقت دانش ( 1391، 1396، انشارات مشکوه) است که مهران هوشیار حاصل سا‌ل‌ها تجربه تدریس، مطالعه و نقد توسط استادان، دانشجویان و علاقه‌مندان به پژوهش هنر را به آن افزوده است و کتاب جدید را با استفاده از آخرین تحولات پژوهشی و تغییرات به روز شده در شیوه‌های روش تحقیق و با تکیه بر جدیدترین تالیفات در این حوزه تدوین نموده است.

این کتاب 321 صفحه‌ای در 4 فصل به‌وسیله انتشارات دانشگاه سوره در سال 1402 چاپ و منتشر شده است. در تمامی متن این کتاب سعی بر آن است تا با ارائه مثال‌ها و نمونه‌های مرتبط با پژوهش‌های رشته‌های هنر و همچنین معرفی روش‌های معتبر و کارآمدی که بیشتر با ساختار‌های مفهومی و محتوایی موضوعات در حوزه‌های متنوع هنری ارتباط دارند، پژوهشگران جوان این رشته‌ها را با لزوم ارزش و اهمیت پژوهش‌های هنری آشنا کند.

در فصل اول به جست‌وجوی جایگاه و معنای آموزش و پرورش پرداخته شده و تاریخ شکل‌گیری اولین نظام‌های تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش به ویژه در ایران پیش و پس از اسلام و همچنین انواع دانشگاه‌ها و الگو‌های آموزشی قدیم و جدید در شرق و غرب بررسی شده است. فصل دوم به معرفی اصول اولیه، مبانی، پارادایم‌های فکری و انواع روش‌های پژوهش در حوزه علوم انسانی اختصاص دارد.  فصل سوم که مهمترین بخش کتاب است روش تحقیق و انواع شیوه‌ها و ابزار‌های گردآوری اطلاعات پژوهش را مورد بررسی قرار داده است و در فصل چهارم شیوه‌ها و اصول نگارش مربوط به گزارش‌نویسی، مقاله‌نویسی، تنظیم طرح‌نامه و شیوه تدوین پایان‌نامه به خصوص برای مقاطع کارشناسی ارشد رشته هنر، متناسب با شیوه‌های تدوین شده از سوی دانشگاه‌ها، مطالب و مثال‌هایی ذکر شده است.

مهران هوشیار نویسنده کتاب‌های متعددی است که از جمله مهمترین آن‌ها می توان به کتاب‌های زبان فراموش شده (سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)، مرکز تحقیق و توسعه علوم انسانی)/ پژوهش، حقیقت دانش: آشنایی با مفهوم علم، تاریخ آموزش و مبانی پژوهش در هنر(مشکوه دانش: دانشگاه سوره‏‫،۱۳۹۱) / آشنایی با خیالی‌نگاری (سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)، مرکز تحقیق و توسعه علوم انسانی، 1395) و صنایع دستی، خاستگاه ها، دگرگونی ها و چشم اندازها (انتشارت دانشگاه سوره، 1401) اشاره کرد.

مطالعه کتاب پژوهش هنر، هنر پژوهش: آشنایی با مبانی پژوهش در رشته هنر و اصول مقالهنویسی  که با هدف انتقال  فرهنگ و اندیشه از نسل گذشته به حال، ارتقاء سطح فکری و دانش جمعی و در نهایت با اتکا به حفظ اصالت‌ها و تکیه بر منابع و کتب نگارش شده توسط پژوهشگران و دانشمندان پیشکسوت در حوزه روش‌شناسی علوم انسانی تدوین شده است به همه دانشجویان مقاطع مختلف رشته‌های هنر‌های تجسمی و کاربردی توصیه می‌شود.

 

برای دریافت نسخه الکتروینکی این کتاب به این لینک + مراجعه کنید.

پیمایش به بالا