کتاب جامعه پلتفرمی؛ ارزش‌هایی عمومی در جهانی متصل‌کننده

 

نویسندگان: یوزه فن دایک، توماس پول و مارتین دی وال
مترجم: دکتر حسین حسنی، زیر نظر دکتر محمدحسین ساعی

«جامعه پلتفرمی: ارزش‌هایی عمومی در جهانی متصل کننده» درباره پلتفرم‌های دیجیتال و تاثیر عمیق آن‌ها بر کسب و کارهای اجتماعی و اقتصادی در جوامع امروزی است.
«یوزه فن دایک»، «توماس پول» و «مارتین دی وال» نویسندگان کتاب و مترجم آن دکتر حسین حسنی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات است. ترجمه کتاب زیر نظر دکتر محمدحسین ساعی استادیار دانشگاه صدا و سیما و رئیس دانشگاه سوره انجام شده است.
یوزه فن دایک، نویسنده ده‌ها کتاب از جمله حافظه واسطه در عصر دیجیتال است. آثار او به بسیاری از زبان‌های دنیا ترجمه شده و در بین مخاطبان جهانی توزیع شده‌است.
در هر فصل از کتاب به جنبه‌ای از جامعه پلتفرمی پرداخته شده است که در نهایت، در فصل آخر یعنی فصل هفتم به مسئله اصلی کتاب می‌رسیم: حکومت‌ها مسئول تثبیت ارزش‌های عمومی در جامعه پلتفرمی هستند.
در فصل اول درمورد سازماندهی جامعه پلتفرمی از چشم‌انداز اقتصاد سیاسی پرداخته شده است. فصل دوم متمرکز بر سازوکارهایی است که پلتفرم‌ها آن‌ها را به تعاملات اجتماعی و اقتصادی تحمیل می‌کنند. فصل سوم به موضوع اخبار و روزنامه‌نگاری معطوف شده است و ارزش‌های کلیدی روزنامه‌نگاری نظیر استقلال روزنامه‌نگاری و ارائه گزارش‌های موثق و جامع به شکلی فزاینده تحت موشکافی عمومی قرار گرفته است. فصل چهارم به حمل و نقل عمومی به‌ عنوان یکی از بخش‌های بازار اختصاص دارد. در فصل پنجم به کاوش دربارە بخش سلامت پرداخته شده است که به‌شدت تحت تاثیر پلتفرم‌ها است. در فصل ششم تمرکز بر پلتفرم‌های آنلاین داده ـ مبنا در آموزش ابتدایی و تحصلات تکمیلی در آمریکا و اروپا است و فصل هفتم در پی پاسخگویی به این سوال اساسی است: چه کسی مسئول و پاسخگوی تثبیت ارزش‌های عمومی در جامعه پلتفرمی است و باید باشد؟
با گسترش نفوذ فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی و تعاملات اجتماعی – شبکه‌ای میان کاربران مطالعه این کتاب به همه علاقه‌مندان به حوزه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات و مدیریت رسانه توصیه می‌شود.
جامعه پلتفرمی: ارزش‌هایی عمومی در جهانی متصل کننده، کتابی 248 صفحه‌ایست که انتشارات دانشگاه سوره آن را منتشر و روانه بازار نموده است.

 

برای دریافت نسخه الکتروینکی این کتاب به این لینک + مراجعه کنید.

پیمایش به بالا